املا ,آموزش ,مهارت ,یادگیری ,دانش­آموزان ,زبان ,کاربردی آموزش ,صورت کاربردی ,بنابراین برای ,صورت کاربردی آموزش

چکیده

شنیدن و خواندن وسیله­ای است برای پی­بردن به افکار دیگران و گفتار و نوشتن وسیله­ای است برای آگاه ساختن دیگران از مقاصد و افکار خود. بنابراین تمام کوشش­هایی که در زمینه آموزش زبان در دبستان انجام می­گیرد باید در جهت پرورش ارکان چهارگانه آن یعنی شنیدن، گفتن، خواندن و نوشتن باشد. اما سؤالی که در اینجا مطرح می­شود این است که چرا دانش­آموزان ما در املا ضعف دارند؟ به روایتی اشکال کار در کجاست؟ معلم؟ دانش آموز؟ و شاید هم خانواده؟

   این گفته را شنیده­اید که «در آینده بی­سواد کسی نیست که نتواند بخواند، بلکه کسی است که یاد نگرفته که چگونه یاد بگیرید». یکی از آرزوها این است که در بسیاری از زمینه­های آموزشی، یافته­های جدید و خلاقیت جایگزین روش­های سنتی شود. بنابراین برای رسیدن به این آرزو باید دروس را به صورت کاربردی آموزش داد و مهارت یادگیری را در دانش­آموزان تقویت کرد.

   دانش ­آموزان بسیاری وجود دارند که در درس دیکته دچار مشکل هستند و یا از خود علاقه نشان نمی­دهند. بنابراین برای ایجاد انگیزه، علاقه و رفع مشکل دیکته­ی دانش­آموزان باید املا را به صورت کاربردی آموزش داد.

   املا یکی از جلوه­های زبان است و زبان یک مهارت است و مهارت جز از راه تمرین و تکرار به دست نمی­آید. اگر تنها به همین امر توجه کنیم، سمت و سوی نگاه ما به درس املا تغییر می­کند و خود به خود شیوه­های صحیح تدریس املا را کشف می­کنیم. یادگیری صحیح املا تنها از طریق حفظ طوطی­وار لغات حاصل نمی­شود. معمولاً روش­های آموزش مبتنی بر حس بینایی و حافظه دیداری برای یادگیری املا کارآمدتر و مناسب­تر است.

 

واژگان کلیدی: درمان اختلالات، کودکان ابتدایی، دیکته 


نشریه فرهنگیان یزد منبع اصلی مطلب : نسخه دوم نشریه فرهنگیان یزد منبع اصلی مطلب : گالری نشریه فرهنگیان یزد
برچسب ها : املا ,آموزش ,مهارت ,یادگیری ,دانش­آموزان ,زبان ,کاربردی آموزش ,صورت کاربردی ,بنابراین برای ,صورت کاربردی آموزش
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : اختلالات دیکته نویسی در کودکان ابتدایی و درمان آن